Akropolis. Recenzja i opis gry.

Akropolis. Gra kafelkowa dla każdego, w której budujemy antyczne miasto z kefelków w kształcie trzech połączonych hexów.

 

Jakość wykonania.

Pierwsze pozytywne zaskoczenie od razu po otworzeniu pudełka: w środku był wygodny insert i nie trzeba było wypychać elementów, wszystko było od razu gotowe i ładnie posegregowane - wzór dla innych wydawnictw.

Jakościowo pudełko najwyższa klasa - nawet wewnętrzna strona przykrywki piękna i solidna.

Insert wręcz genialny - swoje miejsce mają nie tylko kafle ale także notes i karty pomocy dla graczy - są nawet otwory na wystające większe kafle początkowe. Brawo wszystko przemyślane.

 

akropolis-pudelko

Jakość wykonania jest naprawdę najwyższej klasy

Jak i w co gramy

Czyli wykonanie pierwsza klasa. Jak z rozgrywką ?

Budujemy grecką metropolię z kafli. Budujemy w 3 wymiarach! I to jest duży plus zupełnie inny poziom wyobraźni niż układanie tylko na płasko w 2 wymiarach.

Mamy kamieniołomy - dzięki którym możemy zdobywać kamienne kostki, którymi możemy płacić za wybór bardziej pasujących płytek z budowlami.

Mamy place - 5 rodzajów, pasujących do 5 rodzajów budynków

  • Domy mieszkalne
  • Sklepy
  • Koszary wojskowe
  • Świątynie
  • Ogrody 


Każdy rodzaj budynku ma swoje reguły pozwalające zdobywać punkty zwycięstwa. Domy mieszkalne powinny być w jak największej grupie, koszary na obrzeżach miasta, sklepy oddzielne od siebie itp.

Płytki można układać piętrowo - płytka kładziona na górę musi przykrywać co najmniej części 2 innych - i nie może wisieć w próżni. Nie ma limitu ile może być poziomów - w mojej pierwszej rozgrywce udało mi się położyć jedną płytkę na 4 poziomie (ale i tak przegrałem). Punkty to iloczyn liczby gwiazdek na odpowiednich placach oraz sumy punktów za budynki (im wyżej jest położony budynek, tym więcej przynosi punktów). No właśnie iloczyn i o tym należy pamiętać ja sobie wyzerowałem koszary w pierwszej grze :)

Strategii może być zatem wiele - można iść w specjalizację, wspinać się na wyższe poziomy albo rozwijać się w sposób zrównoważony.

Jest tez tryb dla bardziej zaawansowanych z bardziej złożonymi warunkami zabudowy.

My lubimy tego typu gry, gdzie kombinujesz by zmaksymalizować punktację i do końca nie jesteśmy pewni kto wygra. Ładny temat antycznej Grecji i super wykonanie - płytki są grube i ciężkie co pomaga w zachowaniu w całości ustawianych piętrowo budowli.

Na pewno wezmę grę ze sobą na święta (edit: wziąłem i był sukces!) - gra ma łatwe zasady ale jest wielkie pole do popisu by zostać najlepszym antycznym architektem.

Nasuwa mi się podobieństwo do Kaskadii - ale w szczegółach to jednak zupełnie inne elementy no optymalizowania.

Wróżę grze szybki awans do top 200 a może i top 100 w BGG. I czekam z niecierpliwością na Polską wersję - będzie to doskonałym gra na prezenty dla nawet „niedzielnych” graczy a jednocześnie nie znudzi geeków.

Strategia gry

Z kolejnymi partiami odkrywam coraz lepsze drogi do zwycięstwa. Ostatnie dwie partie skupiałem się tylko na kilku rodzajach budynków i się opłcaciło - wygrałem dwukrotnie.  119 punktów w grze 3 osobowej to nie jest rekord świata ale biorąc pod uwagę pominięcie dwóch rodzajów budynków wydaje mi się całkiem niezły.

Wniosek - koniecznie trzeba próbować budować 3 poziom miasta, zasłaniająć kafelki dające nam kosteczki, lub te, które nie będą nam punktoały bo nie znieramy odpowiednich placów.

 

akropolis punktacja

Dowód na działanie strategii :)

Podsumowanie

Gra podoba się nie tylko geekom planszówkowym, a podoba się bardzo osobom, które lubią pokombinować.

Akopolis ma w soie to coś - syndrom kolejnej partii, zdarzało się nam na wieczornym posiedzeiniu zagrać 3 czy 4 partie jedna po drugiej.

Zdarzyło się nawet tak, że osoba współgrająca (a było to w grudniu) od razu w trakcie grania szukałą gdzie można dostać Akropolis by miećprezent pod pod choinkę - nie przeraził jej wtedy nawet fakt, że w danym momencie gra była dostępna tylko w języku francuskim.

Gra jest niezależna językowo, więc to nie był duży problem.

Obecnie (2023 rok) gra jest dostępna w werji polskie, w Polsce wydało ją wydawnicto Lucky Duck Games Polska - brawo za doskonałe wyczucie gry, która już teraz jest obsypana nagrodami min. francuskie Asy: Ace d'Or Game of the Year.

Serdecznie polecam grę zwłaszcza, do grania w gronie rodziny lub przyjaciół - jeśli chcecie kogoś zachęcić do grania w gry to Akropolis jest grą, która może w tym pomóc.

Na BGG ocenę wystawię conajmniej 9.

 

[grę otrzymałem od oryginalnego wydawcy firmy Gigamic]

 

Gdzie Kupić

Jesteś zainteresowany grą ? Sprawdź dostępność gry w portalu planszeo.pl: https://planszeo.pl/gry-planszowe/akropolis