Niezbadana Planeta

Spojlery na początek.

Niezbadana Planeta została zbadana i bardzo przypadła odkrywcom do gustu. Jednoczesność wykonywania akcji praktycznie uniezależnia czas grania od ilości graczy. Ale stołożerna gra to jest bardzo. Można jakiś deal z Ikeą zrobić by dorzucali stół do skręcenia :D

Polecam gra jest genialna! Za młodu za taką grę dałbym się pewnie pokroić;) Niedość, że piękna to dynamiczna i ciekawa, i można pojeździć łazikiem po planetach, już nie chcę być Hanem Solo ani Lukiem Skywakerem tylko kierowcą łazika…. Tak wiem są zdalnie sterowane i bezzałogowe więc ostatecznie mogę być operatorem.

Chociaż może trochę sentymenty i korzenie kosmologiczne robią moją opinię bardzo subiektywną. Obecnie jest to moja ulubiona gra kafelkowa, wiem spojler, ale to prawda.

Jak Gramy

Każdy z graczy ma swoją planetę do sterraformowania, oraz planszetkę swojej frakcji, zwanych w grze korporacjami. Tutaj gra jest dobrze pomyślana, bo można zagrać mając identyczne warunki, czyli każy gracz ma taką samą planetę oraz korporację, ale można także - zalecam jako drugi krok w grze - wybrać rozgrywkę asymetryczną, ponieważ plansze planety oraz korporacji posiadają na drugiej stornie unikalne asymetryczne wersje.

Poza planszami planety oraz korporacji na starcie dostajemy wskazaną na planszetce korporacji liczbę łazików (są to plastikowe figurki, które można na upartego pomalować!), żetony kapsuł ratunkowych, które ustawiamy na swojej planecie w wyznaczonych miejscach (łazik bęzie mógł je zebrać, lub będziemy mogli je zniszczyć kładąc na nich kafelek tetrisowy, czyli można powiedzieć, że w grze ratujemy kapsuły ratunkowe łazikami :) ) oraz dwa wskaźniki w kolorze gracza i pięć kolorowych kostek jako znaczniki do torów.

Jeden wskaźnik słóży do oznaczania, czy skończyliśy już rundę (nie jest konieczne jego używanie, ale pomaga w opanowaniu porządku gdy gray faktycznie szybko i symultanicznie), oraz wskaźnik, wskazujący (tak masło maślane) które miejsce w magazym w stacji kosmicznej należy do nas.

Stacja kosmiczna to istny kosmos, to jest główny element sukcesu gry, bo wprowadza do gier tetrisowych nową jakość. Obrotowa stacja ochrzczona imieniem S.U.S.A.N jest podajnikiem kafelków, które układamy na naszych planetach.

IMG_2458

S.U.S.A.N

Gra jest 6 osobowa, dlatego S.U.S.A.N podzielona jest na 6 części, każda zawiera dwa różnego kształtu pojemniki na kafle. Zewnętrzne są większe, a wewnętrzne są mniejsze. Konstrukcja bazy pozwala nawet na przekręcenie wewnętrznych pojemników względem zewnętrznych mamy zatem 6 różnych konfoguracji S.U.S.A.N na starcie, co sprzyja różnorodności a co za tym idzie takżę regrywalności.

Do każego pojemnika wkładamy kafelki posortowane według kształtu. Kafle te tak naprawdę cały czas tam siedzą więc nie trzeba nic segregować na starcie, po rozgrywce owszem trzeba :) Sugeruję przed partią pomieszać kafle w pojemnikach żeby mieć pewność, że każy kafelek będzie miał szansę na użycie. Na koniec gry sporo kafelków zostaje bowiem w magazynach i te z samego dna mogły by nigdy nie ujrzeć światła ... planety.

Wygoda używania takiego podajnika jest ogromna, nie ma już bowiem przewracających się stosów kafelków znanych z innych gier kafelkowych, oraz mamy łatwy dostęp do swoich bo stacja obraca się w naszą stronę.

W grze mamy także różnego rodzaju karty, są to zadania do wykonania, tzw. cele. Każda para sąsiadujących ze sobą graczy ma jeden wspólny cel, i konkurują ze sobą i tylko ze sobą o jakiś cel, kto zrealizuje go najlepiej ma oczywiście z tego tytułu korzyści w postaci większej liczby punktów zwycięstwa na koniec gry.

Tory zasobów na plansetce korporacji

Na planszach korporacji mamy kilka torów zasobów na których klorowymi wskaźnikami można awanasować. Są to tory:

 • Tor zasobów cywilizacyjnych - przekraczjąc wyróżnione punkty możemy wybrać sobie karty cywilizacyjne z celami, których realizacja zapewni nam dodatkowe PZ lub jakieś dorażne bonusy, ważne jest tutaj, że przeglądamy wszystkie dostępne karty i wybieramy tą która nam pasuje, więc ważne jest kto pierwszy, a kto ostatni przekroczy dany poziom toru zasobów cywilizacyjnych, gdyż im szybciej tym większy wybór.
 • Tor zasobów wodnych - to jest typowy tor do zdobyania puktów zwycięstwa, awansowanie na nim jest trudniejsze, gdyż mamy wymóg postawienia kafelka z zasobem wody na planecie w miejscu gdzie mamy jakąś wodę, przeważnie coś ala rzeka czy jezioro
 • Tor zasbów łazików - mój ulubiony tor, ponieważ pozwala nam wtedy na jazdę łazikami po planecie i zbieranie meteorytów i kapsuł bezpieczeństwa, co jest istotne dla końcowej punktacji.
 • Tor zasobów technologii -kolejne poziomy odblokowują nam technologie, które pomagają w terraformacji planety - np. technologia zwiększająca zasięg łazika to chyba moja ulubiona :)
 • Tor zasobów biomasy - bardzo przydatny tor, ponieważ daje nam możliwość pozyskania kafelka 1x1, który można ułożyć na planecie, od razu lub jak mamy technologię przechowywania to nawet na samym końcu, co jest ważne bo każda dziura w kaflach przeszkadza w punktowaniu.

W grze mamy takżę zasoby energii, ale nie ma do niego osobnego toru. Awansowanie na torach odbywa się w momencie położenia kafla  na naszej planecie, jakie zasoby znajdują się na kaflu takie tory awansujemy. Jak mamy energię to awansujemy wybrany tor tych zasobów jakie sąsiadują na planecie z zasobami energii na położonym kafelku.

 

IMG_2652

Łazik i meteory w niebezpieczeństwie

Opis wyżej był chaotyczny, to jak w skrócie wygląda jedna tura ?

Obrazcamy stacją kosmiczną.
Gracz mający znacznik pierwszego gracza czyli kapitan, obraza stację kosmiczną S.U.S.A.N w dowolny sposób, tak by wybrać sobie coś dobrego lub przeciwnikom coś złego, czyli patrzymy na kafle, które nam bedą najlepiej pasowały i tak obracamy stacją by trafiły one na nasz wskaźnik.

Czytamy kartę wydarzenia.
Następnie jeśli gramy z modułem wydarzeń odczytujemy wydarzenie - mogą one byż pozytywne, nutralne lub negatywne. Mamy talię składającą się z 20 kart wydarzeń, kóre wylosowujemy z większej talii, możemy sterować pecem wydarzeń poprzez dobranie odpowiedniej liczby negatywnych, neutralnych i dobrych kart. Kady z graczy realizuje postanowienia wydarzenia albo od razu albo w trakcie tury w zależności czego dotyczy.

Wybieramy kafelek.
W naszej turze wybieramy jedenz z dwóch dostępnych kafelków - te co leżą na wierzchu dwóch pomieszczeń, magazynu obróconego w naszą stronę. Czasami pojedyncze pomieszczenie może być puste.

"Wykładamy" kafelek na planecie.
Układamy kafelek tak by spełnić kilka zasad, min. kafel musi przylegać do innych, pierwszy musi zaczynać się od brzegu planety, no chyba, że mamy już technologię, która pozwala nam pominąć to ograniczenie. Zasób wody, jeśli mamy na kafelku, powinniśmy zachaczyć przynajmniej o podłoże z wodą, żeby zapuktować na torze wody. Staramy się także optymalizować ułożenie tak by jak najlepiej zapunktować, punkty z terraformacji planety mamy za każy rząd oraz każdą kolumnę w całości zakrytą, pod warunkiem, że nie leży na kaflu meteoryt. Jak na kaflu jest narysowany meteoryt to kładziemy go na tym kaflu. Jak przykrywamy kaflem stacjęratunkową lub łazik to niszczymy je i odkładamy poza planszę.

Awansujemy na torach zasobów.
Każdy kafelek ma dwa różne zasoby. Wyjątkiem jest tylko kafelek 1x1, który pozyskujemy z toru biomasy, ale on rządzi się innymi prawami niż kafle pozyskiwane z S.U.S.A.N. Awansujemy na odpowiednich torach, uwzględniając od razu bonusy, które się odpalają. Ciekawym bonusem jest skok synergiczny, który pozwala awansować jescze raz na dowolnym torze, czyli mamy czasami taką lawinę kilku skoków, czyli taki synergiczny "kombos" :) 

Talia wydarzeń, karty cywilizacji oraz kafle zbiorowisk biomasy

Co mi podpasowało

Mój ulubiony element gry to jazda po Planecie Łazikiem, i zbieranie meteorytów oraz kapsuł. Fajny jest też moment obracania Susan, zwłaszcza jak uda się ją tak obrócić, by jednocześnie mieć dostęp do przydatnego kafla a przeciwnikwi (przynajmniej jednemu z któym rywalizujemy o ten sam cel) taki, który psuje mu układ lub dążenie do celu (najlepiej tego wspólnego).

Jest tutaj także dużo miejsca na grę nad stołem, gdy negocjujemy jak gracz będący w danej rundzie powinien obrócić stacją kosmiczną, bo można grać na swój plus lub na minus przeciwnika, lub gdy wybieramy karty cywilizacji a ktoś zbiera karty dające punkty zależne od ilość uzbieranych danych kart. W tej grze ma też znaczenie kto koło kogo usiądzie (od 4 graczy wzwyż), bo sąsiedzi rywalizują  o wspólny cel, jak jużwspominałem wcześniej i każda sąsiadująca para ma jeden unikalny cel.

Można Solo ?

Mozna. Gra ma tryb solo, mamy takżę różnicę w trybie dwuosobowym, gdzie S.U.S.A.N obraca się sama... pomagamy jej fizycznie oczywiście, ale nie decydujemy jak się odwraca, w trybie 2 i 1 osobowym stacja obraca się o jeden krok co turę.

Do trybu solo mamy także osobne karty celów indywidualnych, gdyż cele w ktrych porównujemy kto zrobi czegoś więcej w grze solo by nie miały sensu.

Kiedy koniec ?

Koniec gry następuje w turze, gdy przeczytamy ostatnią kartę wydarzenia, mamy zatem maksymanie 20 tur, gdy uwzględniamy moduł wydarzeń. Dodatkowy warunek końca gry obowiązujący zarówno w grze z modułem wydarzeń jak i bez niego to wyczerpanie się całkowite jednego z magazynów z płytkami, czyli jego dwóch pojemników.

Grając z modułem wydarzeń, zawsze karty kończyły się nam szybciej, nawet w grze na 6 osób.

IMG_2625

Planeta sterraformowana kafelkami

Asymetria

W grze mamy zarówno planety jak i korporacje asymetryczne. Planety mają zróżnicowane zasady oraz układ terenu, korporacje mają kompletnie inne tory, technologie i sposoby punktowania - jest nawet tor odwrotny, gdze im wyżej zajdziesz będziesz mieć mniej puktów. 

Tak więc nudy nie powinno być długo. Czasami tylko opisy planety nie są na tyle precyzyjne, że trzeba się umówić z graczami co oznacza. Np. na jednej z planet kwadratowe świecące przewdy nalezy traktować  jak tereny energetyczne... i tutaj pytanie czy dotyczy to też punkowania, sąsiadowania itp. Niemniej jednak to nawet pozwala na jeszcze większe urozmaicenie w grze bo można się umówić na różną interpretację zasad.

 

Czy można mieć pecha w grze ?

Jak w kadżej :) Ale faktycznie można trafić na taką kombinację planety i korporacji oraz wspólnych celów, że trudno je ze sobą pogodzić. Ja raz trafiłem na korporację Biomasą stojącą i miałem jeden z celów mieć jak najmniej zasobów biomasy :) O dziwo cel udało się wygrać, ale już całej gry nie - a wygrała osoba, która przegrała zemną bespośrednio starcie o własnie ten cel.

 

Werdykt

Gra ma kilka genialnych lub fajnych dla mnie cech:

 • Trwa prawie zawsze tyle samo - około godziny, niezależnie od liczby graczy. Tury bowiem rozgrywamy symulltanicznie, grałem zarówno w 6, 5,4 i 3 osobowym składzie.
 • Susan jako podajnik płytek jest rewelacyjnym pomysłem, bardzo ułatwia to samą rozgrywkę, przyśpiesza rozłożenie, wymusza uporządkowanie po grze, eliminuje rozpadające się stosy kafli o różnych kształtach, co tutaj jest ważne bo kafli o danym kształcie mamy dużo bo aż 12 sztuk.
 • Jest bardzo ładna i klimatyczna
 • Ma łaziki - moża je pomalować :)
 • Łatwe do wytłumaczenia zasady
 • Kosmiczny temat - to plus dla mnie, wiem, że dla wielu to może być minus

Kilka minusów, takich jak:

 • Susan nie mieści się do pudełka - znaczy mieści się, ale jej boki wypychają pudełko od środka
 • Wersja stadardowa nie ma dwuwarstwowych planszetek, ale jest możliwość zakupienia pakietu ulepszeń... więć w sumie można to traktować może awet jako plus :)
 • Wskaźniki końca swojej rundy u nas się nie sprawdziły, więc w sumie są zbędne, ale to też zależy od ekipy, dynamiki rozgrywki i wzajemnego zaufania
 • Przez Susan gabaryty gry sa duze wieć jak grę trzeba przewieżć to zajmuje sporo miejsca
 • Miejscami nieprecyzyjnie opisane zasady, złaszcza z modułem wydarzeń (np. kwestia odpalania pól specjalnych przy cofaniu się na torach)

W ocenie w trybie BGG wystawiłbym grze pełną 9. Myślałem nawet o wyższej ocenie, ale to może by było w przypadku gry z zestawem ulepszeń, ale tekiej nie mam więc pozostaje 9.0

 

Każdy kafelem ma dwa różne zasoby na dwóch różnych typach terenów

Komu polecić ?

Tą grę można praktycznie polecić każdemu, w moim przypadku sprawdziła się jako przystawka w sesjach z graczami zaawansowanycmi, oraz do miłych rodzinnych rozgrywek. Z gier kafelkowych, które są swietne do grania rodzinnego aktualnie jest to moja ulubiona gra. W partiach z graczami mniej zaawansowanycmi roponuję grać na standardowych stronach zarówno planet jak i korporacji.

 

Współpraca

Grę otrzymalem od wydawcy polskiej wersji gry wydawnictwa Portal Games, za co serdecznie dziękuję.

 

Jestes zainteresowany ?

Jesli zainteresowała Cię gra proponujemy sprawdzenie aktualnej dostępności oraz cen w portalu planszeo.pl: https://planszeo.pl/gry-planszowe/planet-unknown-f3f492a5-476a-465b-be6b-ade3050bacca