Spicy

Karcianka imprezowa

Spice to gra od której nikt niczego nie oczekuje, a po zagraniu dostaje zaskakująco przyjemną rozrywkę.

Trzeba tylko spróbować, zupełnie jak z ostrymi przyprawami jak nie sprobujesz nie będziesz wiedzieć czy lubisz, tylko, że Spicy polubi większość.

Tą mini kcraiankę imprezową przetestowałem grając z 15 różnymi osobami, to dosyć sporo.

Wziąłem nawet udział w turnieju zorganizowanym przez sklep  przy pomocy Wolskiej Grupy Planszówkowe. Poszło mi nieźle przynajmniej eliminacje w finale już nieco gorzej :D

Grałem też rodzinnie, ze znajomymi planszówkowymi i nie planszówkowymi.

Najbardziej obawiałem się rekacji właśnie zaawansowanych graczy, pierwsze podejście było nieudane - zasady wydawały się zbyt proste i grupa nie chciała zagrać, jednak w następnym podejściu grupa dała szansę ostrym przyprawom i działo się :D Gra nad stołem, momentami nawet pod stołem i ten uśmiech i zadowolenie gdy uda się kogoś przechytrzyć lub złapać na kłamstwie.

Gra pod każde twarzystwo

Gra ma kilka oblicz - inaczej grasz wśród znajomych gdzie docinki i szczypta uszczypliwości to chleb powszedni i podstawa dobrej zabawy a inaczej z nieznajomymi, gdzie kreatywność, analiza tonu głosu, teorie spiskowe lub analizy statystyczne gwarantują także świetną zabawę.

Mamy karty w 3 kolorach:

  • czerwonyme chili (zwana często papryczka)
  • zielone wasabi (zwane … czasami brzydko ;)
  • niebieski pieprz (zwany solniczką)

Każdy kolor ma karty z numerami of 1 do 10.
Sa też Jokery - liczbowe (1-10) i kolorowe (wszystkie przeprawy na raz)

IMG_0248

Dżokery

Zagrywamy w sposób nie widoczny na stos, mówiąc co zagrywamy. Trzeba zacząć od dowolnej przyprawy ale numer 1,3 lub 3. Następna osoba musi zagracać ten sam kolor o wyższym numerze.

A przynajmniej musimy powiedzieć, że taką kartę zagrywamy. Każda gracz może w dowolnym momencie zakwestionować, rzucona przez innego gracza kartę, smaczkiem gry jest to, że musimy powiedzieć co kwestionujemy, kolor czy liczbę.

Jak zostajemy przyłapani na kłamstwie, dobieramy dwie karne karty na rękę, a oskarżyciel zgarnia cały stos kart nie ma rękę tylko na swoj stos kart, ktote na koniec gry dadzą punkty - jedna karta jeden punkt.

Jeśli oskarżyciel nie trafi to na odwrót my zgarniamy stos a on bierze dwie karne karty.

Jeśli pozbędziemy się ostatniej karty to e nagrodę zgarniany kartę bonusowa +10 punktów.

Koniec następuje wtedy gdy jeden gracz zgarnie dwie karty bonusowe lub rozejdą się wszystkie 3 karty wśród wszystkich graczy albo gdy w stosie dobierania dotrzemy do kartu końca świata (którą wkładamy zależnie od ilości graczy odpowiednio głęboko na początku gry.

Malutkie pudełeczko, które warto mieć przy sobie:) Na pewno przyprawy będą z nami jeździć na różnego rodzaju wyjazdy. Malutkie, ale bardzo solidnie zrobione - mozna je nazwaćwręcz pancernym, na pewno w plecaku czy walizce nie zniszczy się, tak wić zabiranie w podróż przypraw jest jak najbardziej wskazane.

IMG_0242

Polecam niedowiarkom spróbować zanim rzucą kamieniem :)

 

Wersja doprawiona dla najwytrwalszych

Gra ma także tryb "doprawiony" jakby ostrości było za mało ;) Dodajemy wówczas losowo katę doprawenia, która modyfikuje zasady zasady gry na całą partię. Jedna z przykłądowycch kart doprawienia pozwala zagrywać 6 jako 9 i odwrotnie :) Kart doprawienia mamy 6, zaawansowani gracze mogą graćz kilkoma kartami.

Moja ocena gry to 8.9/10  jeśli oceniałbym Spicy w kategorii gier imprezowych to ocena była by nawet wyższa.

 

Współpraca

Grę otrzymalem od wydawcy polskiej wersji gry wydawnictwa Portal Games, za co serdecznie dziękuję.

 

Gdzie kupić

Jeśi spodobała Ci się gra sprwdź jej dostępnośc w portalu planszeo.pl: https://planszeo.pl/gry-planszowe/spicy